10 yıl sonra ilk grev

Düzce'de on yıl aradan sonra ilk kez bir fabrikada işçiler greve gitti. Anadolu Rulman Fabrikası'nda çalışan 75 işçi toplu sözleşmede anlaşamayınca grev kararı aldı. 22 gündür eylemde olan sanayi işçileri, fabrika önündeki mücadelesini sürdürüyor.

EMEK 08.08.2014, 20:08 08.08.2014, 19:13

Düzce'de Anadolu Rulman Fabrikası'nda çalışan işçiler, işverenle toplu sözleşmede anlaşamayınca grev kararı aldı.

Yaklaşık 75 kişinin çalıştığı Fabrika'da toplu sözleşme yetkisi alan Türk Metal-İş Sendikası'na üye işçiler 22 gündür grevde.

Yıllardır aynı fabrikada çalışan işçilerin tek sorunu zam değil. Ödenmeyen primler, ve fazla mesai ücretleri de başlıca sorunlar arasında.

Bu grevi kararı Düzce için oldukça önemli. Çünkü böylece, 10 yıl aradan sonra ilk kez bir fabrikada işçiler greve gitmiş oldu.

İşçi Partisi de grevdeki işçilere destek verdi.

Düzce'deki bir başka direniş adresi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki MT Fabrikası'ydı.

10 yıldan bu yana asgari ücretle çalıştıklarını söyleyen işçiler sendikalı olmaya karar verdi. İşçiler Birleşik Metal İş Sendikası'nda örgütlenmeye başlayınca patron 40'a yakın işçiyi işten çıkardı.

Bunun üzerine eyleme başlayan MT reklam işçileri 90 gündür işe iade için mücadele ediyor. Bu süreçte, işçilerden 3'ü hukuk mücadelesini kazandı.

İşveren ise, üretimi taşeron firmalarla yürütüyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (2)
tülay 8 yıl önce
size katılıyorum.birleşik metal iş sendikası hiçbirşey yapamadı birde üstüne insanlar işinden oldu.ama onlar için sıkıntı yok rahatlar herzaman ki gibi
murat ardic 8 yıl önce
Sendikamizin adi Türk Metal Sendikası,burada bölge temsilcisi olarak bir açıklama yaptım.neden grevdeyiz bunu anlattık ayrıca birleşik metal is sendikası ile bizim haberimizin ayni sayfada verilmeside manidar.bizimki direniş değil grev.Düzce,de bu grev 20 yıldan beri ilk grev.halbuki direnişte olan bir çok işyeri var.Belirtelim istedim.Bunun yaninda Birleşik metal isin % 1, e imza attığı direnemedigi işyerleri var.hatırlatalım dedik.
banner1278
banner1277
17°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P