F-16'ya radar koruması

Kumpasın hedefinde olan TÜBİTAK, Türk F-16 jetlerinin düşman radar sistemlerinden koruyacak milli bir yazılım geliştirildi. Elektronik Harp Podu Projesi ile; F-16'lar düşman radarları ve hava savunma sistemlerine yakalanmayacak.

GÜNDEM 27.07.2014, 17:40 27.07.2014, 16:41
F-16'ya radar koruması
TÜBİTAK Türk F 16 savaş uçaklarını düşman radar sistemlerinden koruyacak bir projeye imza attı. Elektronik Harp Podu Projesi ile F-16'lar, düşman radarları ve hava savunma sistemlerine karşı daha güvende uçuş yapacak.

TÜBİTAK'tan alınan bilgiye göre, teknik çerçevesi Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı işbirliğiyle oluşturulan projenin çağrı sürecinde de son aşamaya gelindi.

Elektronik harp podu yerli sanayi ile üretilecek ve F-16 uçaklarını radar karşısında koruyacak. Bu sistemin uçak başına maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar olacak. Sistem, harekat esnasında düşman radarları ve hava savunma sistemlerine karşı savaş uçağının güvende olmasını sağlayacak.

Sistem, düşman radarı tespit edildiğinde pilotu ikaz edecek. Dünyada sadece 5 ülkenin üretebildiği sistem, radar algılayıcı ve karıştırıcı özelliklere sahip olacak. Böylece savaş uçaklarının pilotları, kendilerine verilen görevleri düşman hava savunma sistemlerinin veya düşman uçaklarının bulunduğu ortamlarda bile emniyetli bir biçimde icra edebilecek.

Sistemin maliyetinin yaklaşık 135 milyon lira olması bekleniyor.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P