Her TaLeBe bir Deniz oldu

Tarihin kritik süreçlerinde liseliler sahneye çıkıverirler. Onları Kurtuluş Savaşında daha 15'indeyken cepheye giderken görmüştük. '80'lerde henüz 17 yaşında idam edilen Eren oldular. Haziran ayaklanmasında Berkin'in kardeşleriydiler, barikatları yıkmaya koştular

GÜNDEM 05.05.2014, 15:11 05.05.2014, 14:31
Her TaLeBe bir Deniz oldu

Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyeleri, nam-ı diğer TaLeBeler; Mithat Paşalardan, Namık Kemallerden, Resneli Niyazilerden gelen fedai geleneğinin en genç temsilcileri, Mustafa Kemal'in Askerleri ve bağımsızlık neferleri, Berkin Elvan'ın kardeşleri, düşenin dostu ve direnenin yarenleri, Türkiye'nin aydınlık geleceği...

19 Ekim 2013'te Ankara'da 40 ilden 200 temsilcinin katıldığı büyük bir toplantı ile kuruluşlarını ilan ettiler. Kuruluşlarının hemen ardından Anıtkabir'e ilk ziyaretlerini gerçekleştirdiler. Andımızın kaldırılmasına karşı Anıtkabir'de en gür sesle Andımızı okudular. Kendilerini, emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesi veren, tüm ezilen ulusların fedaisi olarak nitelendirdiler. Köklerindeki besini, ilmin ışığı ile sentezleyerek filizlendiler. Kuruluşlarından bugüne kadar ne ağızlarından Mustafa Kemal'i düşürdüler, ne de O'nun aydınlanmacı yolundan başka yollara serpildiler.

İslamcı bir renge bürünmüş olan eğitim sisteminin şakirtleri olmaya reddettiler. Kendilerine bilerek TaLeBe dediler. Sistemin ideolojik tahakkümüne karşı öğretenin hükmüne girmektense, bu toprakların yedi katından fışkıran bilgiyi talep ettiler. Sımsıkı bağlandılar kültürlerine, kah orta oyunu oynadılar kah Dadaloğlu dinlediler.

Derslerimizdeki başarı mücadelemizdeki başarıdır

Okuldan da kaçtılar elbet, dersi de kaynattılar... Gazozuna bilye oynayıp, Fener formasına iddiaya girmediklerini mi sanıyorsunuz? Ya da hiç konsere gitmediklerini mi? Türkiye Dünya Kupası'na gidemeyince üzülmediklerini mi düşünüyorsunuz? Üzüldüler elbete. Çünkü "insan olmak, en büyük erdemdir" dediler. Fakat "derslerimizde ki başarı mücadelemizde ki başarıdır" demeyi de hiç ihmal etmediler. Mücadeleyi hayatlarının merkezine yerleştirdiler. Hepsi birer devrimcidir.

İşte bu büyük birikimi liselere soktular, meydanlara taşıdılar. Türkiye'nin en kritik dönemlerinde hiç susmadılar. Berkin Elvan'ı kaybettiğimizde bütün liselerde "Berkin Yoksa Ders de Yok!" diyerek boykotlar başlattılar. Sokaklara döküldüler ve günlerce sel olup aktılar. Mustafa Kemal'in "vicdan ordusu" tanımının en somut haliydiler. Ne vicdanlarını terk ettiler, ne de bu milletten vazgeçtiler.

Bizde bayrak yere düşmez

Henüz kuruluşlarının üzerinden beş ay geçmedi. On binlerle ifade edilen bir orduya dönüştüler. Türkiye'nin 70 yerinde örgütlendiler. Hem cesurlar hem de keyifliler. Şimdi büyük bir kültür inşa ediyorlar. Bu toprakların vicdan ve namus birikimini sahiplenmiş, derslerinde başarılı, okuyan, üreten, mücadelede bir an bile geri düşmeyen büyük bir kültür. Geleceği kuracak iradenin olması gerektiği gibi olan bir kültür.

1968'i de hiç akıllarından çıkarmıyorlar. Deniz Gezmiş gibi cesur, Hüseyin İnan gibi bilgili, Sinan Cemgil gibi bir "Hoca" olacaklarını biliyorlar. Bizde bayrak yere düşmez diyorlar. Onlardan devraldıkları görevi mutlaka yerine getireceklerini ve tam bağımsız, gerçekten demokratik Türkiye'yi kuracaklarını söylüyorlar. Görünen o ki, haklılar.

TaLeBe'yi anlatmak ne bu sayfalara sığıyor, ne de bu çocuklar yeni bir şeyler yapmaktan bir saniye geri duruyor. Biraz da kendilerinden yeni planlarını öğrenmekte fayda var. Bitirmeden tek telkinde bulunuyorum. Tüm aileler çocuklarını güvenle TLB üyesi yapabilirler. Bu çocuklar pırıl pırıl, onlar bizim geleceğimiz...

TLB gözünden 68 kuşağı

Deniz Gezmiş ve 68 kuşağı sizler için ne ifade ediyor?


Mert Gezici: 68 kuşağı kendilerini 2. Kurtuluş savaşçıları olarak ilan etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk'ün bağımsızlık yolundan gitmişler, tıpkı Kurtuluş Savaşımızdaki gibi bağımsızlık için canlarını ortaya koymuşlardır. İzmir'de düşmanı denize döken dedeleri gibi onlar da Dolmabahçe'de Amerikan askerlerini denize dökmüşlerdir. 68 kuşağı gericiliğe karşı dimdik durmuştur, Kubilay gibi hazır olmuştur. O gün Atatürk heykellerine saldıran gericilere karşı Atatürk heykelleri önünde nöbet tutmuşlardır. 68 kuşağını en büyük eylemlerinden birisi de ders boykotları ve üniversite işgalleridir. Bu eylemlerin başarısı Deniz Gezmiş'in üniversite kapısına yazdığı "sağ sol yok boykot var" sloganında gizlidir. Bugün bizler de TLB'de sağ sol demeden emperyalizme karşı vatan savunmasında birleşiyoruz. Bizler 68 Kuşağının bayrağını taşıyanlar olarak onların Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye mücadelesi için Deniz Gezmiş gibi varlığımızı milletimizin varlığına armağan etmeye hazırız.

Hepimiz TaLeBeDeniz

Sizce 68 kuşağının mücadelesinden alınacak dersler nelerdir?

Segah Öztürk: 68 kuşağı gücünü halktan alıyordu, geniş öğrenci kitleleriyle birlikte eylemler yapıyorlardı. Halk eylemlere "gençler yapıyorsa doğrudur" diyerek destek veriyordu. 68 liderleri öğrencilere güven veriyor, arkadaşları arasında örnek alınıyorlardı. Üniversite içinden binlerle başlayan yürüyüşler yapıyorlardı. 68'in önderleri dürüsttü, arkadaşları arasında sevilen öğrencilerdi, fedaiydi, vatanseverdi, beklemeci değil müdahaleciydi. Deniz Gezmiş'in bir anısı var, üniversite işgali sırasında işgal komitesi bir türlü okul yönetimine el koyduğunu açıklamıyor bunun üzerine Deniz Gezmiş bir bildiri kaleme alıyor, "Ben Deniz Gezmiş, üniversite yönetimine el koydum" diyerek. Sonrasında işgal komitesi üniversite yönetimine el koyduğunu açıklıyor. Çünkü öğrencinin Deniz Gezmiş'e olan güvenini biliyor.

1971'e gelindiğinde işler biraz değişiyor. 68'in devrimcileri halktan koparılıyor ve başarısızlıklar beraberinde geliyor.

Devrimciler birikimlere yaslanarak ilerler. Bizler de 68'in doğru ve yanlışlarından bugüne çıkarılması gereken dersleri çıkarıyor ve mücadelemizi bu çizgide belirliyoruz. 68 önderleri gibi sınıflarında, arkadaş çevrelerinde sevilen, örnek alınan, sözüne güvenilen öğrenciler olmak için uğraşıyoruz. Halk hareketini mücadele planımızda esas alıyoruz.

6 Mayıs'ta meydanlardayız

Yarın 6 Mayıs Deniz Gezmiş Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın ölüm yıldönümü ne yapmayı planlıyorsunuz?

Göksu Nacar: Bizler Denizler'i mücadelemizde daima yaşatacağız 6 Mayıs için okullarımızı ayağa kaldırıyoruz meydanları dolduruyoruz.

İstanbul'da, 12.00 da İTÜ Gümüşsuyu kampüsü önünde buluşup 68'liler Birliği Vakfı'yla birlikte 6. filonun denize döküldüğü Dolmabahçe'ye yürüyeceğiz.

Ankara'da 16.00'da Güvenpark'ta buluşup otobüslerle Karşıyaka Mezarlığı'na giderek Denziler'i mezarları başında 68 önderleriyle birlikte anacağız.

İzmir'de 17.00'da Kıbrıs Şehitleri Caddesi Tansaş önünde buluşup Sevinç Pastanesi önüne yürüyerek orada anma törenimizi resim sergisiyle birlikte gerçekleştireceğiz.

Diğer illerde de meydanlarda olacağız.

19 Mayıs'ta 1919 genç Samsun'a çıkacak

TaLeBe, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının, 1 Kasım 1968'de Samsun'dan başlayan ve 10 Kasım'da Ankara'da Anıtkabir'de sonlanması planlanan Mustafa Kemal Yürüyüşünde Türk Milleti'ne yaptıkları çağrıyı bugüne taşıdı. Denizler'in o günkü çağrısı, 17-18-19 Mayıs 2014 tarihleri arasında 1919 gencin Samsun'dan Ankara'ya yapacağı "Tam Bağımsız Türkiye Yürüyüşü" için aynen geçerlidir.

İşte o çağrı:

"Büyük Türk Milleti! Atatürk için toplanalım! Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluş idealini yaşatmak için, Mustafa Kemal devrimine saldıran karanlık güçlere dur demek için, Milletçe yabancı uşaklığına düşmekten kurtulmak için, Tam bağımsız, gerçekten demokratik Türkiye için, Gazi Mustafa Kemal'in Milli Kurtuluşçu saflarında toplanalım! Yaşasın Türkiye! Yaşasın yarının bağımsız Türkiye'si için mücadele!"

TGB'nin kardeşi Türkiye Liseliler Birliği


Türkiye Gençlik Birliği (TGB), geçen yıl Ekim ayında 60 ilden yüzlerce delegenin katıldığı kurultayda oybirliğiyle Türkiye Liseliler Birliği'ni ilan etti. TGB'li Liselilerin çağrısıyla 19 Ekim 2013 günü Ankara Halk Tiyatrosu'nda toplanan Liseli Kurultayı'nda Türkiye Liseliler Birliği'nin kuruluşu ilan edildi. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen liseli delegeler, kurultay sonrasında Anıtkabir'i ziyaret etti ve Andımızı okudu.

TGB'den Denizleri anma çağrısı

Deniz Gezmiş ve yol arkadaşları idam edilişlerinin 42'nci yıldönümü olan 6 Mayıs'ta mezarları başında anılacak.


Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve Türkiye Liseliler Birliği (TLB) Ankara'nın çeşitli noktalarında açtığı stantlarla vatandaşları, Deniz Gezmiş'i mezarı başında anmaya çağırıyor. Aydınlık Gazetesi'ne konuşan TGB Ankara İl Yöneticisi Ozan Bayrak, "Onlardan aldığımız bağımsızlık bayrağını 19 Mayıs'ta yapacağımız 3 günlük Samsun-Ankara yürüyüşümüzle daha da yükseğe çıkaracağımızı bir kere daha Denizlerin mezarı başında belirteceğiz. Tüm halkımızı tam bağımsız ve gerçekten demokratik Türkiye uğruna canlarını ortaya koyan Deniz Gezmişlerin karalılığıyla, Salı günü saat 16.00'da Ankara Güven Park'ta buluşup hep birlikte Karşıyaka mezarlığına gitmeye davet ediyoruz" dedi.

Aydınlık


Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31