'IŞİD'e katılan Türk vatandaşlarının sayısı bini aştı'

GÜNDEM 06.08.2014, 14:07 06.08.2014, 13:19
'IŞİD'e katılan Türk vatandaşlarının sayısı bini aştı'

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeniçeri, IŞİD ve El Nusra'nın Suriye ve Irak için değil, Türkiye için büyük tehdit haline geldiğini savunarak, AK Parti iktidarının stratejik körlüğü nedeniyle tehdidin büyüklüğünün farkında olmadığını iddia etti.

IŞİD'in Türkiye'den ciddi miktarda insan kaynağı devşirdiğini öne süren Yeniçeri, şöyle devam etti: "Son zamanlarda Suriye, Irak hattında bir Müslüman devletimiz var, halifemiz var. 'Orada Müslümanca yaşamak istiyorum' diyerek bölgeye giden çok sayıda Türk yurttaşı var. Hatta TBMM'ye gelerek kardeşlerinin ya da çocuklarının IŞİD'e katıldığını ve bunları geri almak için yardım talep edenler var. İktidarın aklı varsa aklını, feraseti varsa ferasetini, zekası varsa zekasını...Bir kez daha buradan uyarıyoruz, bunların isimleri bizde var gelsin verelim."

Bu örgütün Ramazan sürecinde yalnız istanbul'da 3 bin ile 5 bin kişilik iftar yemekleri düzenlediğine dair haberler geldiğini ifade eden Yeniçeri, Anadolu'nun birçok yöresine Suriye'de IŞİD'in yanında girdiği çarpışmalarda ölen Türk yurttaşlarının cenazelerinin geldiğini iddia etti.

Yeniçeri, Türkiye'nin IŞİD'in insan pazarı haline geldiğini iddia ederek, Avrupa ülkelerinin istihbarat birimlerine göre, Avrupa'dan bin 200 dolayında militanın Türkiye üzerinden Suriye'ye geçtiği, IŞİD saflarına katılarak savaştığı ve daha sonra da Türkiye üzerinden yeniden Avrupa'ya döndüğünü ileri sürdü.

Yeniçeri, "Ankara'nın elindeki bilgilere göre, IŞİD saflarına katılan Türk vatandaşlarının sayısı 1000'i aşmış durumdadır. 10-15 bin dolayında olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının en az yüzde 10'unun Türk ve Türkiye'den giden kişiler olduğu konusunda bilgiler vardır" dedi.

DHA


Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
11°
kısa süreli yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P