İşte Doğu Perinçek'in AİHM’de yaptığı tarihi konuşma

GÜNDEM 28.01.2015, 13:25 28.01.2015, 10:56
İşte Doğu Perinçek'in AİHM’de yaptığı tarihi konuşma

İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek, AİHM Büyük Daire'deki temyiz davası duruşmasında konuşması bitti.

İşte Perinçek'in Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Dairesi’ndeki Sunumu:

"Sayın Yargıçlar,
Sizleri saygıyla selamlıyorum.
Mahkemenize güveniyorum.

1. Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız. AİHM 2. Dairesi’nin 17 Aralık 2013 günü açıklanan kararı, Avrupa’nın özgürlük mirasını temsil ediyor ve Avrupa’daki özgürlükleri güvence altına alıyor. O kararı aynen tekrar ediyoruz.

Düşünceyi açıklama özgürlüğü, farklı, hatta aykırı görüşe özgürlüktür. Özgürlük, statükoya karşı çıkanlara gereklidir. Iordano Brunolar, yerleşik inançları tartışmaya açtıkları için yakıldılar.

Birinci Dünya Savaşında taraf olan devletlerin ve halkların birbirlerine karşı o tarihlerden kalan belli yargıları var. Bunların geleceğimiz üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulmalıyız. Avrupa insanının bilinci, 1915 olayları konusunda yasaklarla kuşatılmasın.

2. Daire kararında 1915 olaylarına ilişkin görüşlerin tartışmalı olduğu saptanmıştır. Ermeni Patrik Vekili Ateşyan ve Başpiskopos Anuşyan bu ay yaptıkları konuşmalarda, kimi Ermeni ve kimi Türk çevrelerinin “birbirlerini zalim ve kendilerini mazlum” olarak görmelerindeki olumsuzluğa değindiler ve “dış mihrakların rolünü” vurguladılar (Ateşyan ve Anuşyan’ın konuşmaları ekli). Biz de aynı görüşteyiz. 2. Daire, Ermeni Patriği dahil, herkesin özgürce konuşmasına güven sağlayan bir karar vermiştir.

Biz, 1915 olaylarının ”soykırım” tanımına uymadığını belirttik ve bu savımızı bilimsel usavurmayla öne sürdük. İsviçre Mahkemesine 90 kilo Rus ve Ermeni belgesi verdik. Rus raporlarına ve mahkeme kararlarına, Ermeni devlet adamlarının ve subaylarının resmî rapor ve kitaplarına, Alman generallerinin tanıklığına dayandık. Görüşlerimiz tartışılabilir, ama bizim özgürlüğümüzü korumak, Avrupa hukukunun gereğidir.

2. Soykırım hukuki bir tanımdır. Ankara Hukuk Fakültesinde Devlet Teorisi ve Kamu Hürriyetleri alanında ders vermiş bir bilim insanı olarak yaptığım araştırmalar sonucu vardığım kanaat şudur: Osmanlı devleti, Ermeni yurttaşlarımıza karşı uygulamalarda, Ermeni toplumunu toptan yok etme amacıyla hareket etmemiştir. Bununla birlikte Birinci Dünya Savaşı sırasında karşılıklı kırım ve zorla göç ettirme (tehcir) olduğunu her zaman belirttim. Ermeni yurttaşlarımızın acılarını her zaman paylaştım. Ermenilere karşı husumet veya nefret içeren tek sözcüğümü bulamazsınız. Onların kültürümüze ve hayatımıza katkılarını her zaman vurguladık. Ermenileri değil, “büyük devletleri” sorumlu tuttuk. Bu söylemimizle de Ermeni yurttaşlarımızı koruduk.

3. Avrupa’da ve Türkiye’de barış ve kardeşliği koruyalım. “Ermeni soykırımı” iddiaları tabulaştırıldı ve Avrupa’da Türkleri aşağılamanın aracı haline getirildi. Türkler ve Müslümanlar, bugün Avrupa’nın karaderilileridir. Bırakınız mazlumları savunanlar da konuşabilsin. Ermeniler de bu mazlum kavramı içindedir. Mazlumların konuşma hakkı, Avrupa’da hoşgörünün ve kardeşliğin gelişmesi için en sağlam güvencedir. AİHM, ifade özgürlüğünü güvence altına alan kararıyla nefret söylemini de mahkum etmiş olacaktır. Biz Avrupa ve Türkiye’de barış ve kardeşlik için buradayız.

Doğu Perinçek"


İşte Doğu Perinçek'in AİHM’de yaptığı tarihi... paylaşan: ulusalkanal ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (24)
serdar kırkıcı 7 yıl önce
ülkemizin onur meselesinin tarih önünde savunucusu kahraman sn. doğu perinçek ve arkadaşlarını yürekten selamlıyor başarılar diliyorum
Dr. Cengiz Özdiker 7 yıl önce
sayın perinçek çok büyük ve tarihi bir görev üstlendi. allah güç versin. tebrikler, başarılar diliyorum. perinçek'e ve tüm katılımcılara selam, sevgi, saygıyla ...
atay 7 yıl önce
Fikri hür, vicdanı hür irfanı hür herkesin altına imzasını atacağı bir konuşma.
mete belen 7 yıl önce
i̇ngilizlerin amerika kıtasında kızıl derili soykirimi gizleniyor.hesap vermeleri lazım.i̇ngilizleri hesap vermeye davet ediyorum.kizil deri̇li̇ halka ne oldu ?topraklarını kimler aldı? bu toprakların sahiplerine geri verilmeleri lazım.türklerin ile alakaları yoktur.soykırımı ancak avrupalılar yapar !
Helal olsun 7 yıl önce
helal olsun
Vatan sağolsun 7 yıl önce
soroscu medyada bu konuda bir tek satır haber yok. ama adları ulusal medya...
ceyhun 7 yıl önce
helal olsun bır chplı olarak kutluyorum
Batur aydın 7 yıl önce
ne acıdır ki nasıl bir garabetse osmanlının mirasına sahip çıkanların borçlarına sahip çıkma gibi bir derdi yok.bu iş osmanlının onurunu kurtarma yine ulusalcılara düşüyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner1278
banner1277
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P