Savcıdan polise peşin beraat

Okmeydanı'nda polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Uğur Kurt'un ölümüyle ilgili soruşturmada, savcının adeta peşin beraat kararı verdiği ortaya çıktı. Soruşturma savcısı Hasan Yılmaz, İstanbul Valiliği'ne gönderdiği soruşturma izni yazısında Kurt'u vuran polis S.K'nın suçsuzluğunu savundu. Olayın meşru müdafaa olduğunu belirten Savcı, polis memuru S.K'ya ceza verilemeyeceğini öne sürdü.

GÜNDEM 23.07.2014, 11:38 23.07.2014, 16:02
Savcıdan polise peşin beraat

Okmeydanı Cemevi'nde polis kurşunuyla ölen Uğur Kurt soruşturması ile ilgili ilginç bir gelişme daha yaşandı.

Soruşturmayı yürüten Savcı Hasan Yılmaz'ın İstanbul Valiliği'ne gönderdiği izin yazısında, polis S.K'yı "peşinen beraat" ettirdiği ortaya çıktı.

Savcı Yılmaz, yazıda polisi haklı göstermek için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin "yaşam hakkını ihlali" maddesini şüpheli polisin yararına yorumladı. Polis S.K.'nın Kurt'u vurmasını "meşru müdafaa" olarak değerlendirdi.

Polis S.K'nın ateş ettiği yönden polislere molotof atıldığını iddia eden savcı, eylemciyi ıskalayan polisin Uğur Kurt'u yanlışlıkla vurduğunu iddia etti. Oysa ateş edildiği öne sürülen 23 yaşındaki eylemci, olaydan sonra gözaltına alınmış, 1 hafta suçsuz bulunarak serbest bırakılmıştı.

Yazısında, polis S.K'nın kendisi ve arkadaşlarının hayatını korumaya çalıştığını savunan Savcı Yılmaz "meşru müdafaa durumunda kişinin kuvvete başvurmasının da bir zorunluluk olduğunu" ifade etti. Yılmaz, bu gerekçeler ile polis S.K'ya ceza verilemeyeceğini öne sürdü.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (2)
E.özaydin 8 yıl önce
memeleketeki yargi yi gördünüz mü? bakin hukukun islemesi iste böyle olmali , ey tayyip cik bir iki de laf sen et !...kahraman polisine birde kahraman savcilarinr ekle!vallahi destan yaziyorlar
mmd 8 yıl önce
okullara meşru müdafa dersi konsun
banner1278
banner1277
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P