TEM Şube Müdürü Atayün amirlerini suçladı

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen eski TEM Şube Müdürü Yurt Atayün hakim sorgusunda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ı suçladı. Atayün, MİT Krizi ile ilgili soruşturmanın bu isimlerin bilgisi dahilinde yürütüldüğünü söyledi.

GÜNDEM 29.07.2014, 13:41 29.07.2014, 12:42
TEM Şube Müdürü Atayün amirlerini suçladı
Eegenekon Balyoz kumpaslarının mimarlarından dönemin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün’ün hakim sorgusunun ayrıntıları ortaya çıktı. Tutuklamaya sevk edilen Atayün, savunmasında amirlerini suçladı. MİT krizi ile ilgili soruşturmayı amirlerininin bilgisiyle yürüttüğünü söyledi.

Atayün, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılmasıyla krize dönen soruşturma ile ilgili de "Başbakan Tayyip Erdoğan’a brifing verdim" dedi.

"Sabiha Gökçen Hava Limanı’nda İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile birlikte Başbakan Tayyip Erdoğan’a suça karıştığı tespit edilen MİT mensupları ile ilgili bizzat brifing verdim."

Ergekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Şike gibi operasyonlara imza atan Atayün’ün; soruşturmaların Başbakan Erdoğan’dan gelen yönlendirmeyle yürütüldüğünü söylemesi dikkat çekti.

"Emniyet Müdürü aracılığıyla notlarımız Başbakan'a arzedeldi. Başbakanımızdan gelen perspektife göre çalışmalarımız savcılık talimatları ve mahkeme kararları ile yönetilirdi."

Yurt Atayün’ün hakim sorgusu yaklaşık 9 saat sürdü.

Haber: Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P