Yabancı doktor tartışmaları yeniden gündemde

Sağlık Bakanlığı ithal hekimi yeniden gündeme getirdi. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, uzman doktor ihtiyacının Yunanistan'dan karşılanabileceğini söyledi. Bakan 5 bin kişinin Türkiye'deki üniversitelerde asistan olarak istihtam edilebileceğini açıkladı. Ancak uzmanların kaygıları var.

GÜNDEM 29.07.2014, 14:28 29.07.2014, 23:59
Yabancı doktor tartışmaları yeniden gündemde
Hükümet ithal hekim, yani yabancı doktor tartışmalarını yine gündeme aldı. Sağlık Bakanılğı Yunanistan'dan  5 bin ithal doktor getirmeye hazırlanıyor.

Geçen hafta Yunanistan’a giden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktor ihtiyacının Yunanistan'dan karşılanabileceği söyledi. Müezzinoğlu, 5 bin kişiye asistanlık imkanının tanınabileceğini açıkladı.

Müezzinoğlu, "Yunanistan’da doktorlar uzmanlık eğitimi için uzun yıllar bekliyorlar. Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye’deki üniversitelerde yaptırırsak hem asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur. " dedi.

Bakan Müezzinoğlu YÖK ile çalışma yaparak projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Bu durumda üniversitelerdeki yabancı asistan konjenjanının artırılması lazım. Hekim meslek örgütleri de "yabancı asistan" girişimlerinden kaygılı.

Doktorlara  göre amaç hekim emeğini ucuzlatmak. Yabancı hekimler ülkemizde çok cuzi bir maaş alıyor. Sağlık Bakanlığı hem yabancı asistanları ucuza çalıştıracak. Hem de Türk hekimlerin emeğini ucuzlatacak.

Akıllara takılan bir diğer soru da "Yunanistan'dan getirilecek asistan hekimlerin yeterli eğitim alıp almadıkları... Uzmanlar, hükümetin almayı planladığı 5 bin yabancı asistan hekimin eğitimiyle ilgili de tartışmalar yaşanacağı görüşünde. Türkçe bilmiyor olmaları da diğer bir tartışma konusu.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (5)
ahmet mercan 8 yıl önce
Bu tüm doktorlara ihanettir..mtus için ing ve 6 yılın derslerine calısıp 2500 kontenjana girmek icin carpınsınlar elin işsiz doktoru olmayan Türkcesiyle beleşe asistan olsun..ihanet resmen ihanet
tayyip rummu? 8 yıl önce
ab ülkelerinde bile iş bulamayan niteliksiz türk düşmanı doktorları tayyip ülkemizi çökertecek ajan olmaları ihtimali olan son tubitak rezaletindeki gibi rum doktorları ülkemize yerleştirmek türk insanını rumlara kobay olarak kullandırmak istiyor. hangi icraatı türk milletini ayaklarının altına almış bu zatın hayırlıki bu olsun.? bu millete düşmanlıktan başka birşey değil!
cumali TEKE 8 yıl önce
neden türki cumhuriyetler degilde yunanistan buna açıklama istiyorum
Juma 8 yıl önce
bu ne yaaa
cumali 8 yıl önce
yurtdışı tıp mezunu vatandaşlarımıza çalışma izni verilmiyor neden bu ğenclerin ne durumda olduğunu düşünmüyor da yunanları düşünüyoruz
banner1278
banner1277
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P