Bakanlık bu keklikleri nereye bıraktığının farkında mı?

Kavurucu yaz sıcaklarıyla birlikte kırsal alanlarda kene alarmı da verilmeye başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise kene ile mücadele edebilmek amacıyla doğaya keklik bırakma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kırklareli’nin Kofçaz ilçesine bağlı Kocayazı köyünde bin adet keklik doğaya bırakıldı. Ancak Bakanlığın kenelerle biyolojik yoldan mücadele etmek için keklik popülâsyonunu arttırmayı amaçladığı alanda bir süre sonra Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) yapımına başlanacağı belirtildi

YURT 18.08.2014, 11:42 18.08.2014, 10:58
Bakanlık bu keklikleri nereye bıraktığının farkında mı?

Kavurucu yaz sıcaklarıyla birlikte kırsal alanlarda kene alarmı da verilmeye başlandı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise kene ile mücadele edebilmek amacıyla doğaya keklik bırakma çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Kırklareli’nin Kofçaz ilçesine bağlı Kocayazı köyünde bin adet keklik doğaya bırakıldı. Ancak Bakanlığın kenelerle biyolojik yoldan mücadele etmek için keklik popülâsyonunu arttırmayı amaçladığı alanda bir süre sonra Rüzgâr Enerjisi Santrali (RES) yapımına başlanacağı belirtildi.

KEKLİKLER YILDA 1 MİLYON SÜNE KENE YİYOR
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) Kırklareli Temsilcisi Göksal Çidem, bir süre önce Kırklareli merkeze bağlı Düzorman köyünde Kanamalı Kırım Kongo Ateşi yüzünden ölüm yaşandığına dikkat çekerek, “Keklikler, yılda 1 milyon süne ve kene yiyor. Doğadaki dengeyi korumak biyolojik mücadele ile mümkün” dedi.

ÇİDEM. ‘KEKLİKLERİN KORUNMASINDA SORU İŞARETLERİ VAR’
Kofçaz’a bağlı Kocayazı köyünde doğaya bırakılan ve 3 yıl avlanması yasak olan kekliklerin korunmasının nasıl yapılacağının soru işareti olduğunu dile getiren Çidem, “Bölgede RES yapımı başlamak üzere. Ancak ruhsat alanı içerisinde 3 yıl mutlak korunması gereken, biyolojik mücadele için doğaya bırakılan keklikler var. 7/24 Koruma yapılacağını duyuran kurumlar, ihbar ve bilgilendirme için iletişim bilgilerini bir an önce kamuoyu ile paylaşmalı, köylerde afiş ve broşürler ile duyurmalıdırlar. ‘Saldım çayıra, Mevlam kayıra’ olmamalı” diye konuştu.BÖLGEDE 10 RES FAALİYETTE, YENİLERİ DE YOLDA
Bölgede bugüne kadar 10 Adet RES’in faaliyete başladığına değinen Çidem, yüzden fazlası için de ÇED sürecinin devam ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Aynı bölgede kekliklerin yanı sıra koruma altında bulunan Avrupa kırmızı orman Karıncası yuvaları mevcut. Bir karınca kolonisinde ortalama 300 bin adet karınca yaşar. Ortalama 300 bin karınca bulunan bir kolonide karıncaların bir yılda topladıkları bu besinin yüzde 60’ını zararlı orman böcekleri teşkil etmektedir. Tek bir orman karıncası yuvasındaki bireyler bir yılda 20 bin kadar böcek yerler. Bunların büyük bir çoğunluğu tırtıl, çekirge ve kenelerden oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘GÜNLÜK ÇIKARLAR İÇİN ELLERİMİZLE SONUMUZU HAZIRLIYORUZ’

Kenesiz bir dünya olmayacağını ancak kenelerle mesafeli bir yaşamın mümkün olduğunu belirten Çidem, “Ekolojik dengeyi koruyarak, biyolojik yararlıları koruyup çoğaltarak, zararlılar ile biyolojik mücadele yapmalıyız. Yoksa her şeyi kimyasal zehirle yok etmeye çalışırsak, sonuçta kendimizi de zehirlediğimizi bilmeliyiz. Ekolojik dengenin bozulması, doğal varlıkların ve yaşam alanlarının kar etmek hırsıyla yok edilmesiyle canlı yaşam yok oluyor. İntihar ediyoruz. İflasa giden bir süreç yaşıyoruz. Doğal varlıkları günlük çıkarlar uğruna yok ederek kendi ellerimizle sonumuzu hazırlıyoruz” görüşünü savundu.

Yusuf Yavuz
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P