Veli Ağbaba: Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları neden Resmi Gazete'de yayımlanmadı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmamasını Meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a cevaplanması istemiyle 5 maddelik soru önergesi verdi.

YURT 20.08.2014, 11:24 20.08.2014, 11:33
Veli Ağbaba: Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları neden Resmi Gazete'de yayımlanmadı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmamasını Meclis gündemine taşıdı. Ağbaba, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a cevaplanması istemiyle 5 maddelik soru önergesi verdi. İşte o soru önergesi:

"10 Ağustos 2014 Pazar günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları 15 Ağustos 2014 tarihinde YSK tarafından açıklanmıştır. Buna karşın aradan 4 gün geçmesine rağmen YSK kararı Resmi Gazete’ de yayımlanmamaktadır.

Bu çerçeveden hareketle,

1- Yüksek Seçim Kurulu’nun 12. Cumhurbaşkanı seçim sonucuna ilişkin kararı hangi gerekçeyle 4 gündür Resmi Gazete’de yayımlanmamaktadır?

2- Resmi Gazete’ye kararın YSK tarafından elden teslim edildiği ve telefon edilerek bekletilmesi yönünde telkinde bulunulduğu; akabinde kararın sümenaltı edildiği iddiaları doğru mudur?

3-Bu kararın Resmi Gazete’de yayımlanmama sebebi Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekilliğinin ve başbakanlığının devam etmesini sağlamak mıdır?

4- Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sorumlu olan Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürü izine mi ayrılmıştır? Eğer böyle ise Müdürün izne ayrılması kararın yayınlanmasına engel midir? Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın seçim kararının açıklanması gibi önemli bir durum, bir bürokratın izne ayrılmasına bağlanabilecek kadar basite mi indirgenmektedir? Sorumlu bürokrat yerine vekalet eden biri mevcut değil midir?

5- Bugüne kadar ülkemizde örneği yaşanmamış olan, bir kişinin hem milletvekili, hem başbakan, hem AKP Genel Başkanı ve hem de Cumhurbaşkanı olmasını nasıl karşılıyorsunuz? Demokratik ülkelerde buna benzer örnekler mevcut mudur?


Veli Ağbaba
CHP Genel Başkan Yardımcısı"


ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (2)
Deniz Gezmis 8 yıl önce
Sayin Ataturk Layik TC Vatandaslari boylesine bir tsblo TC tarihinde olmusmudur ve bu zaat daima Anayasal ve her turlu suc islemektedir. Boyle bir saygisiz suclu zaata daha ne kadar tolarans taninmasi bekleniyor neden daha TC Ataturkcu ve vatannsever Cumhuriyet Bassavcilari neden tutuklama emri cikartmiyirlar ve tutuklamiyorlar ve bu kadar suc dosyalarida fazlasiyla mevcut olan bir zaati.
Selcuk insel 8 yıl önce
Yuce divanlik bir suc daha. Anayasayi ortadan kaldirmaya tesebbus degil, bizatihi kaldirma sucu.agirlastirilmis muebbed hapis .
banner1278
banner1277
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P